Wyszukiwarka

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych ofertach wypełnij formularz.

Vv

Koszty utrzymania nieruchomości

Koszty utrzymania nieruchomosci na wschodnim wybrzeżu COSTA BLANCA

 Poniżej znajdziesz niezbędnę informację na temat kosztu utrzymania nieruchomosci:

Czynsz i fundusz remontowy

Czynsz w Hiszpani to tzw COMUNIDAD tę opłatę możemy porównać do naszego czynszu, i tzw. funduszu remontowego obowiązującego w Polsce. W Hiszpanii COMUNIDAD to opłata, do której zobowiązany jest właściciel nieruchomości należącej do tzw. urbanizacji lub leżącej w bloku mieszkalnym/apartamentowcu.

W skład tej płatności wchodzi przede wszystkim utrzymanie części wspólnych nieruchomości (urbanizacji, osiedla), takich jak: tereny zielone na osiedlu, utrzymanie czystości na osiedlu, czystośc na klatkach schodowych etc. W przypadku gdy na osiedlu znajduje się basen opłata ta pokrywa także koszty utrzymania basenu dla mieszkańców. 

Czynsz COMUNIDAD płatny jest co miesiąc, co kwartał lub co 6 miesięcy. Okres płatności różni się w zależności od danego osiedla. O tym z jaka częstotliwością oplacamy czynsz decyduje Wspólnota Mieszkaniowa.

Ile musimy zapłacic za COMUNIDAT? Taki czynsz to koszt około 400-500 euro rocznie. Jezeli jest to bardziej luksusowa urbanizacja na której znajduja się baseny, korty tenisowe, siłownie etc taka opłata będzie decydowanie wyższa, a mianowicie czynsz moze wahać się od 100 do 200 euro miesiecznie. Koszt utrzymania nieruchomosci na wybrzezu Costa Blanca jest zdecydwanie niższy niż w innych rejonach Hiszpania dlatego też wschodnie wybrzeże jest wybierane na przyszłoscowa inwestycję bądź lokum na własne potrzeby wakacyjne.

Opłaty za media: woda + prąd

Rachunki za prąd otrzymujemy z firmy IBERDROLA , w zalezności od zużycia,  mieszaknie 50-70 m koszt to około 30-40 eur płatne co m-c, koszt taki oczywiscie zwiększa się używając klimatyzację w okresie letnim.

WAŻNE! W Hiszpanii jeżeli nie zapłacimy rachunku za prąd w wyznaczonym czasie, energia zostanie odłączona bez wcześniejszego pisemnego powiadomienia.

Rachunki za wodę: Na przykładzie mieszkania 50-70 m to koszt koło 70-80 € – płatne co dwa miesiące, Oczywiście mieszkając w danej nieruchomości, jeżeli spędzasz tu tylko parę miesięcy w roku, ten koszt będzie dużo niższy.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości tzw. I.B.I./SUMA Impuestos Sobre Bienes Inmuebles w Hiszpani płacimy raz w roku, na ogół jest to w okresie jesiennym wrzesień/pażdziernik. 

Koszt takiego podatku np dla mieszkania 50-70 m to koszt 200-250 euro/rok.

WAŻNE! Najlepiej aby wszystkie rachunki oplacane były z Państwa rachunku bankowego tzw poleceniem zapłaty, zalatwiamy to na miejscu po zakupie nieruchomości,  dlatego niezbędne jest posiadanie środków pieniężnych na opłacenie w/w opłat.

 

 

 


 

Designed by Possible